
Letošní teplý a vlhký podzim vysloveně přeje parazitům. V poslední době zaznamenáváme větší výskyt zablešených mazlíčků.
Důvod je jednoduchý, skočila oficiální bleší a klíšťová sezóna a majitelé již neaplikují spot – on či sundávají antiparazitární obojky s důvodem, že je již přeci podzim a není třeba této prevence.
Věděli jste, že pouze 5% bleší populace žije na svém hostiteli (vašem mazlíčkovi) a 95% žije v prostředí. Dospělý jedinec se vyvíjí ve vlhkém prostředí při teplotách kolem 20 ºC.
Něco málo o blechách
Blecha psí (Ctenocephalides canis) a blecha kočičí (Ctenocephalides felis) jsou přenosné ze psa na kočky a obráceně a mohou v případně masivního přemnožení napadnout i člověka. Jedná se o bezkřídlý hmyz.
Krev sají dospělci, samička denně naklade 30 -50 vajíček, ty se uvolňují do prostředí. V prostředí se vylíhne larva, který se živý buněčným odpadem a bleším trusem. Larvy nemají rádi světlo, jsou zalezlé ve škvírách, pod kobercem, v pelíšku vašeho mazlíčka, …
Vývojový cyklus se zakončuje po svlékání a zakuklení, vylíhne se dospělec blechy. V období kukly může blecha přežívat až několik měsíců. Ihned po vylíhnutí saje blecha krev, za 1 den pohlavně dospívá a klade nová vajíčka. Jeden vývojový cyklus blechy při vhodných podmínkách trvá bleše kočičí (Ctenocephalides felis) 11 dní, u blechy psí (Ctenocephalides canis) 18 dní.
Blecha se dožívá až 3 měsíců, nejčastěji 3-4 týdny, což znamená že za svůj život naklade cca 1000 vajíček.
Jak poznat, že má váš mazlíček blechy?
Zablešení doprovází nejčastěji intenzivní škrábání a drbání se, vylizování a vykusování srsti, neklid.
U krátkosrstých plemen lze pouhým okem pozorovat dospělé blechy, jak si to štrádují v kožichu vašeho psa nebo kočky a samozřejmě bleší trus v srsti – černočervené tečky, připomínají namletou kávu, která se rozpíjí na namočeném kapesníčku.
Proč je potřeba řešit zablešení
Blechy sají svému hostiteli krev, což u mláďat a oslabených jedinců může vést až k anémii.
Sáním blechy porušují kožní bariéru a tím, že se mazlíček škrábe a líže, se na kůži snadno rozvine bakteriální či kvasinkový zánět kůže.
Další nepříjemností je alergie na bleší kousnutí (hypersenzitivita I a IV.), která se projevuje u psů nejčastěji okolo 3 -5. roku života u koček kdykoliv. Jedná se o silně svědivá papulokrustozní ložiska s typickým výskytem na kořeni ocasu a hřbetě. Jedná se o celoživotní problém.
Blechy jsou mezihostitelem tasemnice psí (Dipylidium caninum), pozřením blechy se pes či kočka nakazí. Po zablešení by vždy mělo následovat odčervení.
Blechy jsou přenašečem dalších onemocnění, jako např. Heamobartonely (nemoc kočičího škrábnutí), moru či tularemie.
Jak se zbavit blech
Boj s blechami je běh na dlouhou trať , proto se obrňte trpělivostí. Je to soubor opatření zahrnující důkladnou insekticidní terapii a úklid prostředí. Všechny tyto kroky je potřeba několikrát zopakovat vzhledem k vývojovému cyklu blech a jejich značné odolnosti v prostředí.
Bohužel v dnešní době jsou některé blechy rezistentní k běžně používaným preparátům, proto se může stát, že některá pipeta nezafunguje, proto vždy komunikujte se svým veterinářem a boj nevzdávejte předčasně.
Preventivní opatření zahrnuje generální úklid domácnosti, všech míst, kam kdy váš mazlíček vkročil, je nutné pořádně uklidit veškeré podložky, deky, pelíšky, vše vyprat na vysokou teplotu, vyšplíchat insekticidním přípravkem a nebo vyhodit to co nejde vyprat, vyčistit sedačky, matrace, vysát koberce a sáček ihned zlikvidovat. Celý úklid je nutné zopakovat několikrát.
Mazlíčkovi je nutné několikrát aplikovat antiparazitární přípravek.
Preventivní antiparazitární přípravky, aneb jak se bránit blechám
Obojek – nutno nosit po celou dobu na krku dostatečně utažené, fungují i na blechy, mají repelentní účinek a zamezují vývoji larev v okolí psa. Účinnost je cca půl roku.
Tableta – novinkou jsou tablety proti blechám, jejich výhodou je, že se vstřebávají systémově, pes se může koupat bez omezení, nehrozí podráždění kůže, účinkují cca 1 měsíc.
Koupele v šamponu – krátkodobý účinek, ale efektivní, v případě, že se šampon dobře dostane na kůži a nechá se působit dle návodu výrobce. Nutno opakovat.
Spreje na prostředí či na přímou aplikaci na zvířata – pozor na složení, některé účinné látky (permethrin) jsou vysoce toxické pro kočky. Dobrá účinnost zejména v místech, kde nelze uklidit.
Insekticidní pěny na přímou aplikaci na zvířata – pozor na toxicitu u koček, používat dle návodu od výrobce.
Spot – on (pipeta) – principem je vstřebání účinné látky do lipofilní vrstvy kůže, blechy zabíjí při kontaktu s kůží, nemusí se napít, zabíjí i larvy blech, které jsou v kontaktu s ošetřeným psem. Účinnost je dle výrobce cca 30dní.
Nové výrobky na trhu, které jsou vysoce účinné proti blechám:
Comfortis (Spinosadum) – ochucená tableta pro psy a kočky starší 14 týdnů, která účinkuje jeden měsíc, po 2 hodinách je již aktivní, zabíjí blechy, které se nasají krví. Výhodou je možnost koupání, vstřebává se systémově, nevýhodou, že blechy zábíjí až po nasátí. Ničí se vývojový cyklus blech, dobrá snášenlivost, vysoká účinnost.
Bravecto (Fluralaner)- ochucené tablety pro psy, kombinovaný účinek proti blechám a klíšťatům. Je až 120 dní účinný, blechy zabíjí po 8 hodinách, klíšťata po 12 hod. Vstřebává se do krve zvířete a zabíjí blechy po nasátí krve, přerušuje tak vývojový cyklus (blecha nenaklade další vajíčka), vysoce účinný, přitom bezpečný pro psy. Vhodné pro psy od 8. týdnů a 2 kg hmotnosti. Off-label použití u koček.
Nexgard (Afoxolanerum) – žvýkací ochucené tablety pro psy, vhodné od 8. týdnů věku a 2 kg hmotnosti. Funguje min. 5 týdnů, i na klíšťata, zabíjí blechy po nasátí krve do 8 hodin a tím snižuje jejich infestaci v prostředí. Dobře přijímaná tableta s vysokou účinností.
Trifexis (Spinosadum, Milbemycinoximum) je kombinovaná ochucená tableta pro psy proti blechám, srdečním červům a vnitřním parazitům vyjma tasemnic, proti blechám účinkuje po dobu 4 týdnů, má adulticidní aktivity a omezení vylučování vajíček. Vhodná od 14. týdnů věku, pouze pro psy od 3,9 kg.
Vectra (Dinotefuran, Pyriproxyfenum, Permethrin)- kombinovaný spot-on, proti blechám , akaricidní a repelentní účinek proti klíšťatům a hmyzu, vhodný pro psy od 7. týdnů věku a 1,5 kg hmotnosti, účinkuje od 5 minut po aplikaci, rozšíření v kůži za 24 hodin, účinkuje 1 měsíc. Výhodou je, že blecha se nemusí nasát krve.
Broadline – kombinovaný spot- on pro kočky od 7. týdnů věku, účinkuje 1 měsíc, kombinovaný i proti vnitřním parazitům (tasemnice, hlístice) a klíšťatům a jako prevence srdeční červivosti, inhibiční účinek proti vývojovým stádiím blech. Velmi vhodný pro nespolupracující kočky jako celkový preventivní program proti parazitům.
Některé z přípravků proti blechám a jiným ektoparazitům.
Má váš mazlíček blechy a nebo se škrábe? Potřebuje poradit? Navštivte nás v ordinaci.