
Pokud jste objevily na kůži svého mazlíčka lysinu a nebo pupínek, je lepší vždy tento problém řešit s veterinářem, protože v některých případech se může jednat i o kožní onemocnění přenosné na lidi.
Dermatofytózy jsou onemocnění způsobená plísněmi. Nejčastější původci u psů a koček jsou Microsporum canis a Trychophyton mentagrophytes. Jedná se o zoonózu.
K dermatofytóze jsou náchylná zvířata žijící v nevhodných zoohygienických podmínlách, kde je vlhko, (např. množírny). Dále pak zvířata často koupaná v nevhodné kosmetice a zvířata celkově oslabená, např. mláďata, březí samice, nemocní a staří jedinci.
Pouze na základě klinických příznaků a laickým okem nelze rozpoznat kožní problém způsobený plísní od jiného onemocnění, jako např. folikulitidy, povrchových pyodermií, demodikozy a či jiných parazitárních onemocnění.
Jako každé další dermatologické onemocnění je potřeba podrobná diagnostika, která teprve pomůže odhalit původce onemocnění.
Více o kožních onemocněních a jejich řešení naleznete v příspěvku „Dermatologický pacient“.
Dermatofyty (houby a plísně) se diagnostikují pomocí několika standardních klinických testů v ordinaci, jako je trichoskopie (pozorování chlupů pod mikroskopem), cytologické vyšetření otiskových preparátů či seškrabu kůže a nebo za použití Woodovy lampy a v neposladní řadě kultivací na speciálních médiích v laboratoři.
Léčba dermatófytzy jako jakéhokoliv jiného dermatologického onemocnění vyžaduje spolupráci zvířecího pacienta i jeho majitele a dlouhodobou terapii. Léčba antimykotickými přípravky pomocí koupelí, lokálního ošetřování či podávaná celkově je ve většině případů spolehlivá.
Nikdy neukončujte terapii bez předchozí konzultace a kontroly veterinárního lékaře, i když se na první pohled může zdát, že léze jsou pryč, ještě vše nemusí být plně vyhojeno a po přerušení léčby se problém rozjede nanovo.
Jak ochránit sebe před nakažením?
Pokud u vašeho mazlíčka byla diagnostikována dermatofytóza je potřeba dodržovat základní hygienu a řádně si omývat ruce.
Také se doporučuje častější promašťování kůže rukou krémy, v suché kůži se spóry plísní snadněji uchytí.
Pořádně vysávat koberce a deky, kde mazlíček lehává, neboť z nemocné kůže odpadávají šupinky a spóry plísní.
Vše co lze vyprat na teplotu min. 50 ° C, ideálně vyvařit.
Pokud se vám přesto na kůži objeví svědivá ložiska či zarudlé kruhy, šupinatá kůže, obraťte se na svého lékaře a sdělte mu, že váš mazlíček je v léčení s dermatofytózou.
Má váš mazlíček podobné příznaky jako jsou popsány v článku?
Trápí ho svědivá kůže, má lysiny či pupínky? Určitě vyhledejte veterináře. Kožní mykotické problémy se dají řešit, jen je potřeba s jejich léčbou začít včas a být trpělivý.