
Zdá se vám vaše kočka seniorka nějaká pohublá či má problémovou srst? Buďte obezřetní, může trpět onemocněním štítné žlázy.
Štítná žláza (glandula thyroidea) je laločnatá žláza, která je umístěna v okolí průdušnice. Produkuje thyroidní hormony, které ovlivňují zejména metabolické pochody v těle.
Zvýšená činnost štítné žlázy se nazývá hypertyreóza. Nejčastěji bývá způsobená nezhoubným nádorovitým bujením na štítné žláze, takto postižená štítnice produkuje nadměrné množství thyroidních hormonů, který ovlivňují metabolismus pacienta.
Hypertyreóza se nejčastěji objevuje u starších zvířat, přičemž pozvolnými změnami jsou hubnutí i přes dostatečný příjem krmiva, zhoršená kvalita srsti, kožní problémy, změna chování a charakteru mazlíčka (zvýšená aktivita až agresivita, neklid, třes).
Upozornit na problém může také nadměrné močení a zvýšený příjem tekutin, zvracení a průjem, s těmito příznaky se nejčastěji dostaví majitel s pacientem na prohlídku. V ordinaci lze prokázat tachykardii a pohmatem zjistit změny na štítné žláze.
Kočičí hypertyreóza je od 80. let čím dál více diagnostikované onemocnění endokrinního původu u starších koček. Přesné příčiny vzniku onemocnění jsou neznámé, avšak jisté souvislosti s výživou, chovem a predispozice u vybraných plemen jsou již potvrzené. Celý článek si můžete přečíst zde.
Hypertyreóza u koček se může projevovat nespecifickými příznaky, a je potřeba ji dalšími vyšetřeními odlišit od jiných onemocnění. Pomocnými ukazateli je celkový krevní profil, měření krevního tlaku a vyšetření moči.
U psů se hypertyreóza vyskytuje daleko méně než u koček a to častěji u středních a větších plemen u starších jedinců obou pohlaví.
Screeningové testování koček od 7 let věku (T4, biochemie krve) je velmi nápomocné pro včasné odhalení zdravotních problémů.
Pokud je onemocnění štítné žlázy potvrzeno, máme několik možností léčby:
-
medikací methimazolem – nejčastěji užívaná léčba tabletkami, avšak je potřeba pravidelné monitorování pacienta, léčba je celoživotní
-
zničení štítnice radioaktivním jodem – metoda není dostupná v ČR, ale je velmi efektivní a trvalá
-
chirurgické odstranění žlázy – v potaz je nutno brát celkový zdravotní stav pacienta, jeho věk a přínos zákroku
- dietní opatření – speciální diety (y/d od Hill´s na léčbu thyreotoxikózy), jako podpora terapie
Máte podezření, že vaše kočka trpí hypertyreózou? Objednejte se na vyšetření. Provádíme též preventivní geriatrické (seniorské) prohlídky.
Comments (2)
25.5.2015
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat co byste doporučovala operaci nebo prášky a jak je ta operace riskantní
děkuji za odpověď
26.5.2015
Dobrý den, prvním stupněm terapie by měla být medikamentózní terapie. Až poté, co tato léčba nebude mít uspokojivé výsledky, bych doporučila chirurgické odstranění štítné žlázy. Operace musí být prováděna v celkové anestezii, která vždy představuje určité riziko, s tím, že toto riziko je větší pro starší kočky ve špatném výživném stavu.