Když Vám veterinář pro Vašeho pejska nařídí klidový režim, zní to na první pohled snadno. Týden, dva (někdy mnohem déle) bude jen doma, nebude v kontaktu se psíma kamarádama, bude s Vámi koukat na televizi a vy si budete užívat, že nemusíte 3- 4 x denně na dlouhou procházku.

Pak přijde vystřízlivění. Pejsek Vám už po dvou dnech začne skákat po hlavě, ničit zařízení domova, dožadovat se pozornosti uprostřed noci… Co s tím?

Nejlepší variantou je zaměstnat pejskovi hlavu. Možností je hodně, jen si vybrat to nejvhodnější pro vás oba (samozřejmě s přihlédnutím na zdravotní problém psa – zda se potřebuje jen obecně šetřit, je po operaci nohy, nesmí běhat a dělat prudké otočky, …).

Vždy dodržujte pokyny Vašeho ošetřujícího lékaře.

Hlavolamy pro psy

hračky, které naplníte pamlsky a psovi zabere určitý čas, než se k pamlskům dostane- např. Kong, speciální hlavolamy na psí pamlsky, interaktivní hračky pro psy. Určitě spoustu vhodných věcí na výrobu najdete i doma a pak postačí jen Vaše šikovné ruce a hračka pro psa je na světě.

Pachové hry (nose works)

  • pes hádá, ve které ruce je pamlsek (musí se jí dotknout, položit tlapku…)
  • na zem dáte několik plastových pohárků dnem vzhůru, pes hádá pod kterým je pamlsek
  • schováte pamlsky různě po místnosti (domě), pak psa do místnosti přivedete a měl by je hledat (pokud je moc akční, je vhodné ho dát na vodítko)

Vizuální stimulace

Během klidového režimu většinou pejsek nemůže ven na déle jak vyvenčit a domů. Dopřejte mu rozptýlení v podobě výhledu z okna, sledování sousedů, nebo si s nim sedněte ven na lavičku a nechte ho pozorovat okolí (bez kontaktování s jinými psy a lidi).

Hersenwerk

Hersenwerk nepomáhá jen mentálně zaměstnat vašeho miláčka, ale učí ho i koncentraci, sebeovládání a překonávání strachu z nových věcí. A dá se poměrně snadno provozovat i doma.

http://www.hersenwerkpropsy.cz/

Dogtricking – neboli ideální čas na zlepšení poslušnosti vašeho psa

  • umí Váš pejsek základní povely jako sedni, lehni, zůstaň, vem, pusti opravdu dobře? Tohle je předse ideální čas na jejich vylepšení.
  • dál můžete učit triky nové (vybrat také, které nejsou fyzicky náročné a odpovídají možnostem vašeho pejska a jeho zdravotnímu stavu). Psích triků existuje velké množství, jen si správně vybrat
  • neslyšeli jste o pomůcce jménem klikr? Lze ho využit na učení nových věcí, a kdy je vhodnější začít než teď?

    http://www.psihratky.cz/hracky-pro-psy/15-VYCHOVA-A-VYCVIK/25-Co-je-klikr

  • můžete pejska naučit názvy jeho oblíbených hraček, aby Vám přinesl tu, o kterou si řeknete. Nadstavbou je naučit ho přinést vám telefon nebo další užitečné předměty.
  • targeting- naučte psa dotknout se na povel předmětu (nosem, packou…)

Společně tenhle těžký čas určitě zvládnete, chce to jen trochu vůle a studia. Věřte, že vaše investovaná energie a čas se vám vrátí v podobě spokojeného pejska i celé rodiny.

Několik užitečných odkazů pro práci se psem při klidovém režimu i mimo něj

https://www.pdte.eu/blog

https://positively.com/contributors/how-to-keep-your-dog-calm-after-surgery/