
Při koupi nového štěňátka je dobré vědět, jak je staré, protože podle vyhlášky 192/2004 Sb. lze odstavit štěně od matky nejdříve ve věku 50 dní a bohužel v dnešní době, kdy je na trhu mnoho překupníků a množitelů pejsků je potřeba si doopravdy dávat velký pozor na to, jaké štěně kupujete a kolik mu je skutečně dní.
Štěňata odstavená předčasně mají v budoucnu psychické poruchy a můžou mít i nemalé zdravotní potíže.
Pokud ještě nemá štěně prořezané zuby, je velmi mladé (do 1 měsíce věku) a tomto případě musí být na mateřském mléce, neboť není uzpůsobeno se samo nakrmit. Nikdy si nekupujte takto malé štěně, je to týrání zvířat a podporujete tím množitele.
Článek o množírnách najdete zde.
Zuby u štěňat
Štěňata mají 28 mléčných zubů, oproti psovi dospělému, který má 42 zubů.
Mléčné zuby (dentes decidui) jsou menší, špičatější, mají jasně bílou (mléčnou) barvu.

asi 3 týdny staré štěně
zubní vzorec štěněte: 313/313 = 28 zubů
Štěně má pouze 28 zubů, vyrostou mu 3 řezáky (dentes incisivi), 1 špičák (dens caninus) a 3 premoláry (dentes praemolares) v horní čelisti (maxilla) a spodní čelisti (mandibula), stoličky mléčné (dentes molares) nejsou vůbec.
Štěněcímu chrupu je potřeba uzpůsobit předkládanou potravu. Štěněti s mléčnými zuby je vhodné podávat stravu měkkou a nebo vlhčené granule a postupem času až přecházet na potravu pevnou a tvrdou.
Fyziologie mléčných a trvalých zubů
Všechny zuby se zakládají neonatálně, do věku 3 týdnů mají být prořezané řezáky a špičáky, premoláry mezi 4-8 týdnem.
Výměna dočasného chrupu (dentes decidui) za trvalý (dentes pernamentes) probíhá okolo 2 -7 měsíce věku, v závislosti na plemeni (velká plemena začínají dříve a dokončují výměnu později než malá)
Pokud ještě po výměně zůstávají mléčné zuby v tlamě a nekývají se, je nutné tyto perzistentní mléčné zuby (dentes decidui persistentes) vytrhnout.
Perzistentní mléčné zuby způsobují špatné utváření skusu, nové zuby nemají dostatek prostoru pro růst a křiví se, více se mezi nimi drží plak a hrozí vznik zubních cyst.
Jak odhadnout stáří štěněte pomocí zubů
Okolo 3-4 týdne se prořezají řezáky
Mezi 3 – týdnem jsou v tlamě prořezané špičáky
Od 5. týdne se objevují mléčné třenové zuby (pozor 1. premolár jako mléčný neroste)
Mezi 2 – 4 měsícem jsou všechny mléčné zuby prořezané
Mezi 3 – 5. měsícem jsou vyměněné mléčné řezáky za trvalé
Od 4. měsíce jsou trvalé špičáky a třenové zuby
mezi 4.- 6. měsícem se prořezávají trvalé stoličky
Od 5. měsíce převažují trvalé zuby
Mezi 5- 7. měsícem se vyměňují špičáky, často je to období zdvojených špičáků
V 1 roce musí být všechny zuby kompletně vyměněné a pouze jedenkrát
Co dělat, pokud má štěně dvojí zuby
Pokud jsou zdvojené zuby v období kolem 5. měsíce a kývají se, lze vyčkat, jestli sami nevypadnou.
Výměnu a vypadávání zubů lze podpořit žvýkacími hračkami (např. Kong)
Štěněti rostou zubu – co dělat a co nedělat
Pokud vás napadá, kam se ztrácí mléčné zuby po vypadnutí, tak vězte, že je štěně většinou polkne a nebo ti šťastnější je mohou najít vypadnuté a uschovat si je jako suvenýr.
Při výměně zubů se občas objevuje drobné krvácí z dásní, což je normální.
Při výměně a růstu zubů u štěňat se může objevovat i nadměrné slinění.
V tomto období štěňata mají větší potřebu kousat a žužlat předměty. Proto svému štěňátku pořiďte hračky na žvýkání – odolné, ale přesto měkké.
Nikdy se nenechávejte kousat do rukou a nohou, a pozor i na věci majitelů, štěně nepozná rozdíl mezi starou věcí na hraní a novou, kterou ničit nesmí.
Štěně není dobré trestat za rozkousané věci, je to jeho přirozenost zkoumat a okousávat, raději se zásobte různými psími hračkami.
Štěně má mít dostatek hraček k dispozici a nové podměty na zkoumání, je důležité u něj rozvíjet intelekt. Vhodnou hračkou je např. Kong, který se naplní jídlem a štěně má o zábavu i krmení postaráno.
Rozkousané věci vždy vyhazujte, hrozí riziko polknutí částí či poranění tlamičky.
Jak pečovat o mléčné zuby štěněte
S prvními zuby přichází také povinnosti a to denní péče o chrup. V tomto období je důležitý nácvik čistění zubů, naučte se dobře manipulovat s pejskem, nacvičujte otvírání a zavírání tlamičky a sahání do ní.
Za vše je potřeba hodně chválit a odměňovat.
Pro začátek je dobré pejska přivyknout na manipulaci, poté, což již zvládáte tlamičku, lze přejít na samotné čištění zubů.
Více o péči o zuby u psů a koček si můžete přečíst zde, včetně video instruktáže.
K čištění zubů můžete použít
Prstový kartáček na zuby – vhodné pro větší plemena psů, mohou podněcovat kousání prstů, pro malá plemena jsou zbytečně velké a tvrdé, nutno používat psí pastu
Návlek na prsty – návlek na prst z mikrovlákna je dobrou nácvikovou metodou, je to měkké, bezpečné a vysoce účinné, nepoužívá se pasta, vydrží 6 týdnů, pozor na kousání
Zubní kartáček – nejlepší a nejlevnější varianta, doporučujeme dětský super-měkký Curaprox s gumovou hlavou, při čištění používejte psí zubní pastu
Comments (1)
4.10.2016
Dobrý den,
věděli jste, že počet mléčných psů je nižší i variabilní viz. http://psiusmev.cz/media/mlecne-zuby-u-psa je to zajímavé, že u člověka to je jinak :-)