Slinivka břišní neboli pankreas je žláza uložená v blízkosti žaludku a tenkého střeva. Vytváří „trávicí šťávu“, která se vylučuje vývodními cestami do části střeva zvaného dvanáctník. Má důležitou úlohu při trávení bílkovin, tuků i škrobů.

Exokrinní pankreatická insuficience

Existuje onemocnění, při kterém je funkce tvorby a vylučování trávící šťávy narušena. Nazývá se exokrinní pankreatická insuficience, neboli nedostatečnost (EPI). Trávení u zvířat postižených tímto onemocněním neprobíhá tak jak by mělo. Živiny se ze střeva nevstřebávají do krve, ale nestrávené odcházejí se stolicí. Příčin vzniku tohoto problému je několik. Nejčastěji jde u psů o dědičnou poruchu slinivky a u koček o následek chronického zánětu slinivky, který ji poškodí a pak nemůže správně fungovat.

Příznaky

  • zvýšený příjem krmiva (tělo postižených zvířat si nedokáže z potravy vzít všechny potřebné živiny, tak mají pořád pocit hladu)
  • hubnutí
  • horší kvalita srsti
  • plynatost, hlasité kručení v břiše
  • světlá kašovitá stolice, často zbarvena až do žluta
  • občasné zvracení
  • zvrácené chutě, např. požírání trusu

Uvedené příznaky se nemusí objevit všechny současně. Zejména v počátečné fázi onemocnění mnohé z příznaků chybí. V horších případech mohou majitelé pozorovat i nechutenství, skleslost či nechuť k pohybu. Po čase vzniká u pacientů i chudokrevnost, protože jim chybí vitamin B12, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek.

Diagnostika

Na základě příznaků uváděných majiteli při návštěvě ordinace můžeme nabít jenom podezření na toto onemocnění.

Potvrdit nebo vyvrátit naši domněnku lze jedině vyšetřením krve. Krev se odebírá po dvanáctihodinové hladovce a pak se pošle do laboratoře, kde stanoví hodnotu tzv. TLI. Je-li tato hodnota snížená, tak můžeme s jistotou říct, že zvíře trpí nedostatečnou funkcí slinivky.

Terapie

Onemocnění nelze vyléčit, ale je možné zvířeti zajistit spokojený život bez potíží.

Vzhledem k tomu, že postižená zvířata si nedokážou tvořit dostatek enzymů k trávení, musíme je doplňovat do krmení. Neméně důležité je pak zabezpečení speciální diety, která obsahuje nízký obsah tuku a vysoce kvalitní bílkoviny. Krmení je potřeba podávat po menších dávkách, nejméně třikrát denně.