Zdroj: IDEXX Laboratories

Chronické onemocnění ledvin (CKD)– co to je?

Je to onemocnění postihující především starší zvířata. Jde o postupnou, nenávratnou ztrátu funkce ledvin. Příčina vzniku může být různá – od předchozí močové infekce, přes působení toxinů, až po nádorový proces či cystické onemocnění ledvin, které může být dědičné. Pokud jsou ledviny nemocné, nestíhají odbourávat všechny odpadní látky z těla, které se pak hromadí v krvi. Tyto látky je pak možné vyšetřit,ale obvykle jsou v této fázi ledviny již velmi poškozené. Zároveň dochází k narušení regulace vody v organismu. Zvíře více pije, ale i tak je dehydratované, protože zároveň více močí díky tomu, že ledviny nezvládají vytvořenou moč správně koncentrovat. Takže pak funguje jak „průtokový ohřívač“ vody, která místo aby zůstala v těla zase odchází. Navíc se změní i hladiny iontů v těle což vede k dalším problémům.

Jak se onemocnění projevuje?

Jelikož jde o chronický a postupně se rozvíjející proces, může majiteli uniknout, nebo si ho zaměňuje s příznaky stárnutí. Veterináři však neujdou příznaky jako jsou ztráta váhy, nechutenství, zvýšená únava, zvýšené množství moči (polyurie), zvýšené pití (polydipsie), špatná kvalita srsti, zvýšený krevní tlak, zvracení, stejně jako u lidí je typický při tomto onemocnění zápach z úst, u psů se také projevuje zápach z tlamy, slabost nebo chudokrevnost (anémie) – zvíře má bledé sliznice.

Jak se CKD diagnostikuje?

Jak již bylo zmíněno, můžeme stanovovat odpadní látky, které se hromadí v krvi. Bohužel, se ale hladiny močoviny a kreatinínu v krvi zvyšují až když je poškozeno 75% tkáně ledvin, to znamená že fungují již jen z 1/4.

Od 1.1.2016 však diagnostická laboratoř IDEXX přišla s novým vyšetřením, které umožňuje odhalit onemocnění mnohem dříve. Díky biomarkeru funkce ledvin SDMA (simetrický dimethylarginin), jsme schopni stanovit diagnózu CKD ještě v době, kdy plně funguje více jak polovina tkáně ledvin (poškozeno je 40%) . Tím pádem je možné začít terapii mnohem dříve a zajistit tak delší a plnohodnotnější život vašemu mazlíčkovi.

Zdroj: IDEXX Laboratories

A léčba?

Léčba velmi záleží na stadiu odhalení onemocnění. Včasnější diagnostika znamená menší poškození ledvin. Obecně tedy stačí upravit stravu – nasadit vhodnou dietu a podávat léky na podporu funkce ledvin. Oproti stavu, kdy je poškozeno víc než 75% tkáně a je často potřebná hospitalizace, infusní terapie, léky na ochranu sliznice trávicího traktu, který metabolity poškozují a znovu léky na podporu funkce ledvin, jde o výrazné usnadnění života Vám i Vašemu zvířeti.