
V dnešní době nejenom nám, ale i naším mazlíčkům hrozí civilizační choroby. Jedním z nejrozšířenějších strašáků je velmi podceňované riziko obezity, které s sebou nese plno navazujících zdravotních komplikací. Kočka kdysi věnovala více energie lovu v přírodě a potrava nebyla stále k dispozici, dnes má však většina koček omezený výběh, stále plnou misku a nemá potřebu lovit.
Co je to ta obezita?
Každé zvíře má ideální hmotnost, která odpovídá jeho fyziologickým dispozicím, tedy velikosti a stavbě těla, věku a plemenu. Obezita vzniká, pokud se tělesná hmotnost výrazně zvýší nad pomyslnou hranici ideální váhy.
Jak poznám obezitu u mojí kočky?
Tukové zásoby koček se ukládají zejména v oblasti břicha, to je nebezpečné, protože tuk obaluje životně důležité orgány i srdce, tlačí na ně a brání jejich správné funkci. Hmotnost kočky lze jednoduše určit prohmatáním částí těla. Při obezitě žebra nelze snadno nahmatat, pas není viditelný, podbřišek je viditelně vyboulen silnou vrstvou tuku, nebo je tam dokonce řasa, která plandá směrem k zemi. Pro udržení správně hmotnosti je vhodné zvíře pravidelně vážit a při pochybnostech vše konzultovat s veterinárním lékařem.
Jaké jsou příčiny obezity?
Nejčastější příčinou je příjem nadbytku kalorií, zejména z nadměrného množství nebo nevhodného druhu krmení a pamlsků a současného nedostatku pohybu. K dalším faktorům podporujícím vznik obezity patří kastrace, která mění metabolismus zvířat tak, že se snižuje energetická spotřeba organismu,ale přitom má zvíře větší hlad, takže má větší chuť k jídlu, začne tedy přibírat ještě rychleji pokud mu majitel dopřeje nadbytek krmení. Ve vyšším věku stoupají nároky zvířete na kvalitní bílkovinu, pokud je krmeno nekvalitním krmením může být obézní a přitom trpět nedostatkem kvalitních bílkovin.
Jaká jsou rizika obezity?
Zvířata s nadváhou prokazatelně žijí kratší život, i malá nadváha o 20% může zvýšit riziko vzniku vážných onemocnění. Mezi tyto choroby patří např. cukrovka (diabetes mellitus), kde je až 4x větší riziko u obézních koček, onemocnění močových cest a vznik močových kamenů, onemocnění kloubů a kostí, onemocnění srdce a plic. U obézních zvířat je také komplikovanější anestezie a provedení chirurgických zákroků. Navíc pokud zvíře po zákroku nezačne velmi brzy přijímat potravu může dojít k selhání jater díky lipidóze – játra jsou doslova zaskládána tukem a nemohou plnit svoji funkci, bez rychlé pomoci a umělého dokrmování sondou taková kočka brzy uhyne.
Jak řešit obezitu?
Důležitým krokem při řešení obezity je konzultace s veterinárním lékařem, který určí ideální plán redukce hmotnosti přímo Vašemu mazlíčkovi na míru. Tyto plány pomohou upravit rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie doporučením druhu a množství krmiva a pamlsků a dále změnou pohybových návyků, přidáním různých podnětů do prostředí ve kterém kočka žije. Vhodná jsou aktivní krmítka, funkční hračky, ze kterých si kočka krmení vyndavá např. tlapkou. Protože v boji s obezitou se jedná o dlouhodobější řešení je nutné s tímto plánem seznámit celou domácnost a trvat na dodržování nových pravidel. Nesmíme zapomenout ani na to, že změny hmotnosti zvířete mohou být způsobeny různě vážnými chorobami – obzvláště náhlé, samovolné hubnutí u dříve obézní kočky, které mohou být odhaleny jen po důkladném vyšetření.