Stres zná určitě každý, je totiž součástí lidských životů. Vědecké studie prokazují, že stres vede ke zdravotním problémům a ovlivňuje i naše vztahy s ostatními. V dnešní uspěchané době nejsou ve stresu jen lidé, ale i naši mazlíčci.

Co je to stres?

Stres lze definovat jako stav, kdy je organismus vystaven stresovým podmínkám (stresorům – změna práce, nepředvídatelnost situace, strach..). Organismus na tyto podmínky reaguje a snaží se jej zvládnout.

Symptomy stresu:

Existuje spousta symptomů, které naznačují, že pes může být vystresovaný.

  • nervozita

Pes je v tomto případě neklidný a lekavý.

  • roztěkanost

V tomto případě se pes nedokáže soustředit, nedokáže se uklidnit a to ani na místech, kde se obvykle cítí v bezpečí (pelíšek).

  • přehnané reakce

Pes najednou reaguje neklidným, plachým nebo agresivním způsobem na události nebo situace, u kterých by normálně zůstal klidný a uvolněný.

  • konejšivé signály

Tyto signály nejčastěji pes projevuje, když se cítí nejistý nebo stresovaný. Konejšivé signály můžeme rozdělit na silné, kam lze zařadit pootočení hlavy, olizování nosu nebo nehybnost a slabé, kam lze zařadit mrkání, značkování nebo mlaskání.

  • kálení a močení

Kálení i močení mohou být příznaky stresu. V případě velkého nebo náhlého stresu dochází k samovolnému uvolnění svěračů.

  • další..

Mezi další symptomy patří odhalování penisů, kopulační pohyby – naskakování na majitele a jiné psy, přehnaná péče o sebe, alergie, problémy kůže, ničení věcí, nechutenství nebo naopak pažravost aj.

Jak takový stres u psa může vzniknout?

Stres může být také chápán jako reakce organismu na nadměrnou námahu, jako je zvýšená fyzická aktivita, teplo, chlad a vnější podráždění nebo poškození. Stres se může také rozvinout po nečekaných situacích, kdy se pejsek lekne nebo utrpí šok. Často může psa stresovat i nedostatek spánku.

Příklady:

  • náhlé změny

Například stěhování, nový přírůstek do rodiny nebo změna majitele.

  • nedostatek odpočinku

K tomu může dojít z důvodu nemoci nebo bolesti. Také pokud pes nemá prostor k tomu aby mohl odejít (televize puštěná nahlas, od návštěvy). Je potřeba, aby každý pes měl své místo, kde ho nikdo nebude rušit. Pokud si na toto místo zaleze (například jeho pelíšek), je potřeba abychom to respektovali.

  • agility, dogdancing, obedience

Tyto druhy psích sportů jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Nicméně vysoké tempo a vysoké nároky na psa, zvláště když se od psa očekává, že pro svého majitele vyhraje pohár, mohou výrazně zvýšit hladinu stresu psa.

  • další..

Hypersexualita, tresty, úzkosti, drsné tréninkové metody, hra, která je příliš hrubá a divoká, děti, příliš emocionální vzrušení, nepohodlí obecně, špatné počasí (například bouřka),smutek kvůli ztrátě partnera aj.

Jak jim můžeme pomoci?

  • Je důležité s pejskem na strachu (například z bouřky) a s ním spojeným stresem pracovat. Vyhýbání se tomu moc nepomůže, obzvlášť se bouřka nedá předpovědět. Je třeba psa navyknout, s tím mlže majitelům pomoci DVD s návodem od MVDr. Žertové, které je možné zakoupit i u nás v ordinaci.
  • Přípravky proti stresu (Alavis Relax, Settledown- feromonový obojek pro psy..)
  • Dělat s pejskem cvičení, která ho potěší a zároveň uklidní. Cvičení, která budou jen pro něj, aby se pobavil (psí hlavolamy, Hersenwerk..)

Zdroje:

Martina Scholz and Clarissa von Reindhardt, Stress in Dogs, Published by Dogwise Publishing, 2007, ISBN 7-929242-33-6