Nejčastější dotazyHázení míčků
MVDr. Martina Načeradská Personál zeptal se před 8 roky

Dobrý den, narazila jsem na váš rozhovor, kde bylo zmiňováno i házení míčku psovi a jeho závislost. Náš pes toto také vyžaduje. Máte nějaké zkušenosti, jak toto chování odnaučit? Resp. závislost na míčku. Prozatím jsem to udělala tak, že když jsem byla se psem cvičit, doma míčky schovali, nechali jsme ostatní hračky, přetahovadla, suky apod. Je to vhodný způsob? A co použití míčku na šňůrce jako motivace po cvičení, doporučujete nebo ne? Děkuji

MVDr. Martina Načeradská Personál odpovězeno před 8 roky

Dobrý den,

jediný způsob jak psa zbyvit závisloti na míčku je míčky schovat a to všechny. Je to podobná závislost jako je u lidí na cigaretách nebo alkoholu, ale u psa se jedná o závislost na adrenalinu (jako člověk závislý na adrenalinových sportech), který se vylučuje pokud si s ním hrajete tak, že házíte míček. Pes se vyvíjel na zemi mnoho milionů let jako šelma, se člověkem žije jen asi 14tis.let, což je zlomek. Tělo šelem je nastaveno tak, že jakmile zaregistrují prudký pohyb zvýší se jim hladina adrenalinu, aby byli připraveni k lovu – adrenalin připraví tělo tak, že může rychle vystartovat. Tělo není stavěno na to, aby lovilo 200x za den míček, který nemůže sežrat a ani po takové hře neodpočívá, což by následovalo po úspěšném lovu. Výsledkem je pak hyperaktivní neurotické zvíře, které se z toho bez pomoci majitele nedostane. Je třeba kompletně změnit aktivity na čichové práce. Výborně Vám s tím může pmoci kniha od Anne lil Kvam, kterou vydalo nakladatelství PLOT – Království vůní.

Motivaci psa na míček, pokud je závislý na jejich házení nepovažuji zrovna za šťastné, nebude se učit,aby se něco naučil, bude se snažit co nejdříve dostat svoji drogu i za cenu tohom že se přitom poraní, vůbec nebude přemýšlet. Motivovat lze dobře i na pamlsky a na to, že má člověk se psem dobrý vztah. Nepovažuji „drogovou“ závislost za dobrý nástroj k výcviku.

Přeji hezký den.