
Cílem preventivního programu je vyšetřit zdravotní stav zvířete a odhalit případné nemoci již v jejich počátcích, kdy jsou šance na úspěšnou léčbu nejvyšší.
Základem preventivních prohlídek bude klinické vyšetření, tedy prohlídka vašeho miláčka tzv. „od čumáku až k ocásku„. Během tohoto vyšetření se zaměříme na organismus zvířete jako celek, kdy posoudíme výživný stav, chování a pohyb, ale i na jednotlivé části těla.
Oči
Vyšetření očí zahrnuje prohlídku očních bulbů, víček a spojivek. Některá zvířata mají problém s výtokem z očí, který může být infekčního původu, ale taky například neprůchodností slzných kanálků, ektopickými řasami nebo vtočenými víčky.
Uši
Vyšetření uší zahrnuje: vzhled ušních boltců, zvukovodů, posouzení množství a charakteru ušního mazu.
Můžeme tak odhalit zánět uší, který rozhodně není vhodné podceňovat. Bakterie můžou porušit bubínek a infekce se tak dostane ze zevního zvukovodu do středního ucha. Léčba je pak mnohem komplikovanější, delší a finančně náročnější.
Kočky, především ty venkovní, často mívají ušní svrab. Je to hodně svědivé a nepříjemné parazitární onemocnění. Když se neřeší, rozvine se chronický zánět, na který může zvukovod reagovat tvorbou polypů, nebo nádorovým bujením.
Tlama
V tlamě nás zajímá zejména stav zubů a dásní. Je důležité odhalit a následně řešit zubní kámen, protože má negativní účinky nejenom na stav zubů a dásní, ale také na ledviny a srdce. Hodnotíme též vzhled, vlhkost a barvu sliznic, jestli nejsou například anemické.
Trávicí trakt
Vyšetření pohmatem břišní dutiny, zhodnocení náplně střev, velikosti jater, případné bolestivosti, poslechově posouzení úrovně střevní peristaltiky.
Dýchací aparát
Prohlídka nozder, poslechové vyšetření dýchání, vyloučení patologických šelestů na plicích.
Kardiovaskulární aparát
Poslechové vyšetření srdce, kontrola periferního pulsu a jeho symetrie se srdečním úderem, zhodnocení kvality ozev, rytmu a případných šelestů, které doprovázejí srdeční vady.
Kůže a srst
Kvalita srsti a osrstění, stav kůže – pigmentace, tloušťka, elasticita, kvalita a délka drápů. Mnohá vnitřní onemocnění se můžou projevovat zevně na kůži, např. alergie na krmivo, nemoci štítné žlázy, cukrovka a jiná endokrinní onemocnění.
Urogenitální aparát
U samic vzhled vulvy, vyloučení případného výtoku, stav mléčné žlázy. Nekastrované fenky a kočky mívají nádory na mléčné žláze, které můžou metastázovat do plic a proto je potřeba je včas odstranit.
U samců se provádí kontrola varlat, šourku, penisu a předkožky. Některým psům po narození nesestoupí varle do šourku a zůstane v břiše, kde nemá vhodné podmínky pro správné fungování. Je to nebezpečná situace, protože s věkem stoupá riziko vzniku nádoru nesestoupeného varlete. U starších nekastrovaných psů vyšetřujeme též prostatu.
Mízní uzliny
Prohmatání, posouzení jejich velikosti, konzistence a případné bolestivosti. Lymfatické uzliny bývají zvětšené při infekcích, ale také při nádorových onemocněních, zejména, když je jich zvětšeno vícero a zvíře nejeví žádné jiné příznaky.
Během tohoto základního vyšetření hraje důležitou roli i majitel zvířete. Podstatné jsou informace o posledním očkování a odčervení, změny v chování, v příjmu krmiva a vody, vylučování a podobně. I ten nejmenší poznatek stojí za zmínku. Žádný problém vašeho zvířete není zanedbatelný, naopak může být důležitým signálem, že je něco jinak, než má být.