Většina lidí bere kočku jako člena rodiny, i přesto jsou ale preventivní prohlídky často opomíjeny. Pouze třetina koček, na rozdíl od poloviny psů, je brána k veterináři alespoň 1x za rok. Majitelé mají někdy pocit, že kočky „nepotřebují lékařskou péči“. Tyto domněnky jsou často založeny na pověře, že kočka má 9 životů a dokáže se sama dobře regenerovat. Druhou příčinou podcenění lékařské péče je skutečnost, že kočky dokáží velmi dobře maskovat příznaky nemoci. Tuto vlastnost mají hluboce zakořeněnou díky tomu jakým způsobem žijí, protože se jednou chovají jako predátoři a vzápětí se mohou stát kořistí větší šelmy. Je tedy velmi důležité provádět minimálně jednou za rok preventivní prohlídky u veterináře, díky kterým je možné nejen podchytit aktuální problém včas, ale i předejít rozvoji dalších problémů. Z těchto důvodů je následující článek o tom, na co je třeba u koček různých věkových kategorií dávat pozor.

V každé životní etapě kočky je třeba se zaměřit na určitý problém. Nejdříve si tedy připomeneme základní rozdělení věkových kategorií viz tabulka.

Životní etapa Lidský ekvivalent
Kotě (od narození do 6 měsíců) 0 – 10 let
Junior (7 měsíců – 2 roky) 12 – 24 let
Dospělý (3 roky – 6 let) 28 – 40 let
Vyzrálý (7 let – 10 let) 44 – 56 let
Senior (11 let – 14 let) 60 – 72 let
Geriatrik (15 + ) 76 – 116 let

animal-339400_960_720

Kotě (do 6ti měsíců)

Pokud k nám přinesete koťátko, zaměříme se na vrozené vady a prodiskutujeme plemenné predispozice koťátka k různým onemocněním. Dále se zaměříme na péči o uši, oči, tlapky a tlamičku. V tomto věku je důležité se zaměřit na základní manipulaci se zvířátkem a výchovu. Je třeba trénovat čištění zubů alespoň s návlekem na prst, aby si je pak jako odrostlejší nechalo čistit kartáčkem. Malé koťátko by mělo být odčervováno každé 2 týdny (do 3 měsíců věku), odrostlejšímu postačí odčervení jednou za měsíc, nemělo by se však zapomínat na prvotní vakcinaci (minimálně 2x v odstupu 3-4 týdnů, přičemž poslední je až ve věku 16 týdnů). Je také důležité pěstovat kladný vztah zvířátka k cestování a k veterináři. Dále by se v tomto věku mělo být koťátko v kontaktu nejen s lidmi, ale i s ostatními zvířaty, aby si na ně zvykla, ať už bude v dospělosti chodit ven, nebo bude jen doma. Je také vhodné kotěti dopřát krmení různé struktury a chutí, aby si nezvyklo jen na jeden druh (až bude kočka starší a nemocná bude pak velmi obtížné ji zvykat na dietu).

cat-1337040_1920

Junior (7 měsíců – 2 roky)

V tomto věku je potřeba rozvíjet osobnost kočky, obohatit prostředí o nové podněty a podporovat správné chování. Mladý jedinec už by měl být zvyklý na každodenní čištění zubů kartáčkem, manipulaci, dále na cestování a neagresivní hru s lidmi (kočička nesmí škrábat a kousat do rukou, ideální jsou hračky na dlouhé tyčce či provázku – ale pozor na spolknutí hračky). Odčervení se provádí v závislosti na typu chovu jednou za 3 měsíce, pokud kočička loví myší ideálně jednou za měsíc. Přeočkování je nutné každý rok, případně jednou za 3 roky v závislosti na použité vakcíně a na tom, jestli kočička chodí ven nebo ne. Vakcinační schéma závisí velmi na způsobu života.  Pokud nebude kočička zařazená do chovu, je třeba ji nechat vykastrovat. Pokud kočka chodí ven, může už od 6 měsíců zabřeznout!

cat-941089_960_720

Dospělý a vyzrálý (3 – 10let)

U nekastrovaných venkovních zvířat velmi stoupá riziko neplánované gravidity, traumat a nakažení infekčními chorobami. Kočky jsou v tomto období v nejlepší formě, ale mohou začít lenivět (hlavně domácí kočky), je tedy vhodné obohatit prostředí o hlavolamy, snackbally, fontánky a hračky, aby nepřibraly a byl zajištěn dostatečný pitný režim zejména u kastrovaných jedinců. Není dobré vůbec přestat úplně očkovat i když kočka nechodí ven, i taková kočička potřebuje vakcinaci, stačí však jednou za 3 roky. Naopak kočky které chodí i ven je nutné očkovat každý rok, protože je větší riziko, že se potká s jinou nemocnou kočkou. kočku, která chodí ven a loví myši je třeba odčervovat každý měsíc, naproti tomu, kočku, která ven nechodí stačí odčervovat jen 1x za 6 měsíců. Velmi doporučujeme preventivní vyšetření základních krevních parametrů alespoň 1x za rok – pak je možné včas odhalit onemocnění ledvin, jater a další případné problémy. I pokud jde o výsledky u zdravé kočky jsou hodnoty do budoucna pro porovnání při případné nemoci přínosné, navíc meziroční změny mohou ukázat na pomalu se rozvíjející onemocnění.

taiwan-667563_1920

Senior a geriatrik (11 + let)

Mít doma kočku seniora už si žádá uzpůsobit jí domácí prostředí, aby se mohla lépe pohybovat (např. snížit vstup na záchůdek, udělat schůdky na oblíbenou poličku). Dle stavu zvířete nabízet vysoce energetická chutná krmiva (ta pro koťátka) k zachování kondice. Věkem může být snížený i pocit žízně – prostě zapomene, že se potřebuje napít, je tedy dobré nabízet jak studenou, tak teplou vodu, kapající i odstátou, případně i ochucenou vodu. Rozmístit doma různé misky, hrníčky a vodu kočce aktivně nabízet. V tomto období je nanejvýš vhodné každý rok zkontrolovat krevní parametry, hormony štítné žlázy a moč. Doporučujeme také pravidelnou půlroční kontrolu celkového stavu zvířete se zaměřením na individuální problémy jednice. Je také důležité v tomto věku již kontrolovat krevní tlak. Vysoký tlak může poškozovat ledviny, srdce, nebo dokonce způsobit krvácení na sítnici, případně oslepnutí kočičky. I při pravidelné péči o ústní dutinu je mnohdy nutné ošetření zubního kamene a případná extrakce zubů k zachování dobrého zdravotního stavu kočičky. Bakterie v plaku se mohou díky podrážděným dásním od zubního kamene dostat do krevního oběhu a pak jsou dále roznášeny do ledvin, jater a velké riziko hrozí pokud se dostanou až do srdíčka – může dojít k rozvoji zánětu.

Je třeba věnovat pozornost kočce a jejímu zdraví, prevence výrazně omezuje pozdější nákladnou péči, když je onemocnění odhaleno pozdě.