Co je to psincový kašel?

Psincový kašel (infekční laryngotracheitida), je akutní infekční onemocnění psů, které postihuje hrtan, průdušnici a průdušky.

Onemocnění předchází imunosuprese vyvolaná virovým původcem, nejčastěji virem parainfluenzi psů typu 2 a psím adenovirem typu 2, ti napadají sliznici dýchacích cest a vzniká tak prostředí vhodné pro uchycení sekundárních patogenů – bakterií z rodů Pseudomonas, Klebsiella, Pasteurela a Streptococus.

Jak se onemocnění přenáší?

Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí (kýchnutí, frknutí, infekčním aerosolem) tedy blízkým kontaktem. Rizikovým místem pro nakažení jsou městské parky, MHD, výstavy, psí hotely, útulky a jiná místa, kde se sejde větší skupina psů. Onemocnět mohou psi v jakémkoliv věku, ale zejména ti s oslabenou imunitou, tedy pejsci v rekonvalescenci, štěňata či psi senioři.

Jak se onemocnění projevuje?

U zdatnějších jedinců se může objevit přechodný suchý dráždivý kašel, později s produkcí hlenu, který trvá asi týden až čtrnáct dní, občas je popisováno dávení, tedy majitelé často popisují pejska, který chce zvracet, ale nic nevyzvrací.

V komplikovaných případech se objevuje horečka, apatie, nechutenství až zápal plic (bronchopneumonie).

Jak se onemocnění léčí?

U většiny psů postačuje symptomatická (podpůrná) léčba a podpora imunity, není potřeba hned nasazovat antibiotika. Na tlumení kašle pejsci dostávají např. jitrocelový sirup s vitamínem C.

Jak předcházet onemocnění?

Onemocnění lze předcházet preventivním podáváním přípravků na posílení imunitního systému, omezení pobytu v místech s velkou koncentrací psů nebo ochranným očkováním.

Očkování

V našem trhu jsou k dispozici 2 druhy vakcín, obě chrání psi proti nejčastějším původcům psincového kašle, před bakterií Bordetella bronchiseptica a virem psí parainfluenzy (Virus parainfluensis canis).

Nobivac KC je živá vakcína, která se podává se intranasálně, nástup imunity za 3 – 21 dní. Lze očkovat štěňata od třech týdnů věku.  Nevýhodou je, že u malých a slabších jedinců může vyvolat přechodně kašel. Nutné každoroční přeočkování.

Pneumodog (Merial) je inaktivovaná vakcína, aplikuje se injekčně. Imunita nastupuje za 14 – 28 dní, nutná každoroční revakcinace. Obvykle bez nežádoucích reakcí. Lze očkovat štěňata od šesti týdnů věku.

O podpoře imunitního systému během podzimních dní si můžete přečíst zde.

Pokud máte zájem o preventivní očkování proti psincovému kašli, neváhejte nás kontaktovat.