
Častým zdravotním problémem u fretek je onemocnění zažívacího traktu (GIT), průjem či onemocnění zubů. Vhodnou péčí a správnou výživou lze mnoha těmto problémům předcházet.
Jak funguje trávení fretek
Pokud chceme svého freťáka krmit adekvátně nárokům jeho zažívání, je důležité si uvědomit, že fretka je šelmička, jejíž předci lovili a požírali svou kořist celou, včetně kůže, srsti, kostí a obsahu střev. Je to obligátní masožravec, má velmi rychlé trávení a přijatá potrava je ztrávená již za 4 hodiny.
Zuby fretek a jejich funkce
Její zuby jsou na příjem celé kořisti uzpůsobeny, jedná se o chrup typického masožravce (trhají potravu, nežvýkají), je velmi citlivý na abrazi – krmením suchého krmiva dochází k jeho nadměrnému opotřebení, usazování zubního plaku a kamene.
Co žerou fretky
Kořistí ve volné přírodě jsou drobní savci, ptáci, plazi, obojživelníci, mršiny, celá vajíčka, hmyz a červi. Z rostlinné stravy přijímají pouze obsah žaludku své kořisti.
Složení krmiva pro fretku musí vycházet ze základního principu: fretky potřebují mnoho kvalitní bílkoviny a tuků a minimum sacharidů a vlákniny. Tuk je pro fretky hlavním zdrojem energie.
Příklad složení běžného granulovaného fretčího krmiva z obchodu:
kuře (30%), rýže, pšenice, kukuřice, kukuřičný lepek, kuřecí tuk, řepná vláknina, dehydrovaná ryba, hydrolizovaná kuřecí bílkovina, ….
Toto krmivo je svým složením k výživě fretek nevhodné, nejenže nepokrývá její specifické nároky na výživu, navíc granule jsou příliš tvrdé a způsobují nadbytečnou abrazi skloviny zubů.
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI Z NEKVALITNÍHO KRMIVA
-
Urolithiáza (kamínky v močových cestách) – vznikají z nadbytku sacharidů v dietě a špatného pH a objemu moči
-
Insulinom a jiné nádory – nadbytek uhlohydrátů v potravě
-
Nadměrné opotřebení zubů – špatná struktura krmiva
Naopak zkrmováním pouze vlhkého krmiva (konzervičky, paštiky, tvaroh, …) vede k usazování plaku na zubech a vzniku zánětů dásní. Navíc málokterá komerčně dostupná „kapsička“ obsahuje kvalitní protein a je bez přidaných zchutňovadel, cukrů, barviv a soli.
Jak tedy správně krmit fretku?
Pokud by chtěl majitel pro svého zvířecího kamaráda udělat maximum, bylo by ideální zkrmovat mu BARF (myši, holata, mláďata potkanů, obojživelníky, cvrčky, červi, maso na kosti, vejce a atd.), protože pestrá přírodní strava je nenahraditelná.
Pokud se přeci jen rozhodnete pro koupi „diety v sáčku“ vždy vybírejte kvalitní fretčí či kočičí granule, ideálně zcela bez obilovin, s obsahem min. 35% proteinů a 20% tuků, s minimem sacharidů a nízkým obsahem vlákniny. Tyto granule podávejte namáčené – polosuché. V zahraničí a na specializovaných webech pro fretky jsou k sehnání i polosuchá krmiva pro fretky.
Pamlsky a jiné
Stejná pravidla by měla platit i pro pamlsky. Pamlsky sice upevňují vztah mezi majitelem a jeho fretkou, ale pro fretku samotnou jsou zbytečné. Pokud přeci jen chcete své zvířátko odměnit, dopřejte mu kousek syrového přemraženého masa, vařené vajíčko, trošku tvarohu, cvrčky, červy, na tom všem si vaše fretka pochutná. Z komerčních výrobků lze doporučit pouze sušené maso či pamlsky ze živočišné bílkoviny. Na ochucené obarvené dropsíky raději rovnou zapomeňte.
Příjem vody
Fretky mají oproti kočkám poměrně velkou spotřebu vody, proto je vhodné předkládat fretkám, a při zkrmování granulek obzvlášť, dostatečné množství čerstvé vody, nejlépe z různých nádobek a napáječek.
Krmení fretek chovaných v zajetí není lehký úkol, proto se nebojte požádat o radu zkušeného chovatele či veterináře. Správnou výživou lze doopravdy předejít mnoha onemocněním a zdravotním problémům.
A na závěr malé shrnutí v bodech:
-
fretka je striktní masožravec
-
loví a žere několikrát denně
-
velmi rychle tráví
-
fretky nesmí být o hladu více jak 6 hodin
-
mohou zvracet, ale zvrací velmi výjimečně
-
potřebují dostatek vody
-
ideálním krmivem pro fretky je strava přírodní, tedy holátka, červi, atd.
-
z komerčních diet lze doporučit poloměkké krmivo s velkým obsahem bílkovin a tuku