Jste těhotná a máte doma kočku? Nepanikařte, kočky se bát doopravdy nemusíte.

Jelikož o toxoplasmóze jakožto zoonóze  koluje spousta mýtů, kvůli nimž se spousta žen chce své kočky vzdát, zde jsou faktické informace o tomto onemocnění.

Toxoplasma gondii

Toxoplasma gondii je intracelulární parazit, kokcidie, jehož definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy. Pouze v jejich organismu parazit může dokončit svůj vývoj a dále být vyloučen do prostředí jako cysta.

Ke svému vývoji potřebuje mezihostitele, tím může být jakýkoliv teplokrevný živočich, včetně člověka. V jeho organismu probíhá nepohlavní množení parazita, a poté, pokud je mezihostitel pozřen kočkou, dokončuje svůj životní cyklus.

304409_437233416328410_461871787_n

Vývojový cyklus Toxoplasma gondii

Cysty parazita Toxoplasma gondii v amygdale v CNS mezihostitele způsobují poruchy chování tzv. manipulační teorie, kdy se mezihostitel stává snadněji kořistí pro predátora, čímž má parazit větší šanci na dokončení vývoje.

U lidí způsobuje chřipce podobná onemocnění, závažnější průběh je pouze u osob se sníženou imunitou. Výjimkou jsou gravidní ženy, u kterých při nakažení může dojít  k ohrožení vývoje plodu.

Co je důležité

Oocysty vylučuje pouze 1% populace koček, nejčastěji ve věku do 1 roku (2-8 měs.)

Nakažená kočka vylučuje oocysty pouze po primoinfekci po dobu asi  tří týdnů.

Oocysty toxoplasmy jsou velmi odolné v prostředí (písek, hlína, voda,…), přežívají až jeden rok, vysporulované jsou za 2 -3 dny.

Kočka se může nakazit od matky kočky a nebo z prostředí pozřením nakažené kořisti nebo syrovým nepřemraženým krmným masem.

Cat_and_mouse

Serologické vyšetření kočky – jeli pozitivní, znamená to, že má již protilátky a nebude tedy již vylučovat oocysty (pokud nemá imunodeficienci FIV, FeLV), pokud je kočka negativní na protilátky, znamená to, že se ještě nesetkala s toxoplasmou, může se nakazit a stát se potencionálně zdrojem infekce.

Koprologické vyšetření trusu – přímý průkaz oocyst parazita.

Čekáte miminko a chcete mít jistotu, že vám nic nehrozí?

Nechte se vyšetřit na přítomnost protilátek v krvi, pokud je máte, tak jako většina populace, nemusíte se ničeho bát.

Můžete nechat vyšetřit i svou kočku,  jak na protilátky, tak koprologicky.

Opatrnost při manipulaci se doporučuje zejména u koček, které chodí volně ven a mohou lovit myši.

Dodržujte základní hygienu, vždy si umývejte ruce mýdlem.

Nekonzumujte syrové nepřemražené maso. Maso pro lidskou spotřebu prochází mnoha veterinárně-hygienickými kontrolami, avšak  raději se vyhněte krvavým steakům, tatarákům a domácím zabijačkovým specialitám.

Při práci se syrovým masem dodržujte základní hygienická pravidla.

Důkladně si omývejte ovoce a zeleninu, obzvláště z trhů či domácích zahrad.

Nepořizujte si během těhotenství kotě z ulice a nebo z útulku.

Svou kočku nekrmte syrovým nepřemřaženým masem (pozor na manipulaci s masem)

Naopak, úklidu kočičího záchodku se bát nemusíte, pokud dodržovat hygienu, nic vám nehrozí. I kdyby jste měli doma infekční kočku, pro vysporulování oocysty je třeba trus nechat ležet 2-3 dny, než je infekční.

Jak se můžu nakazit toxoplasmózou?

Rizikové cesty přenosu Toxoplasma gondii

Při konzumaci nemytého a nebo špatně umytého ovoce a zeleniny
Konzumací tepelně neošetřeného masa  – krvavé steaky, tatarský biftek, domácí uzeniny, klobásky ze zabíjačky, …

Špatné hygienické návyky – ne nadarmo nás již ve školce učili si před každým jídlem umývat ruce.

Po práci na zahrádce či zeminou si vždy pořádně omývejte ruce, během práce nesvačte nebo používejte dezinfekční ubrousky.

Při vyklízení kočičího záchodku používejte pomůcky nebo rukavice a poté si umyjte ruce mýdlem

Nekrytá dětská pískoviště jsou rizikovým místem – potulné kočky svůj trus zahrabávají do sypkých substrátů, v trusu zde zahrabaném mají oocysty dostatek času ke sporulaci a malé dítko se může při hře nakazit.

Tatar-1

Co jste možná o toxoplasmě nevěděli

Toxoplasma gondii je velice pozoruhodný parazit, aby zvýšil šanci na svůj  úspěch, jde schopen manipulovat svou obětí (mezihostitelem, např. myší), která se snáze stane kořistí kočky. Tomuto umu se říká manipulační hypotéza.

Podobné projevy byly pozorovány i u lidí, kteří prodělali toxoplasmózu, zejména Rh neg. jedinci se chovali jako pomalejší, bylo zaznamenáno snížení IQ, a častěji se stávali účastníky dopravní nehody.

U žen s toxoplasmózou bylo pozorováno sebevědomější a kontaktnější chování spojené s častějším střídání partnerů.

Jak se pozná kočka s toxoplasmózou

U většiny koček probíhá onemocnění bez zjevných klinických příznaků.

Po nakažení dochází k pomnožování parazita v organismu a probíhá tzv. bezpříznakové vylučování, které trvá asi 14 -21 dní.

Pokud je kočka mladá a má slabý imunitní systém, může se u ní toxoplasmóza projevovat průjmem, hubnutím, horečkou, zvětšením mízních uzlin, nechutenství, dýchací problémy, změny ve vidění, nekoordinované pohyby, nervové příznaky jako změna osobnosti, škubání ušima, záchvaty a jiné.

Klinické projevy onemocnění u lidí

1/3 populace toxoplasmózu již prodělala a ani o tom neví.

U imunitně odolných jedinců je průběh onemocnění podobný chřipce, objevuje se bolest hlavy, kloubů, únava, horečka a zduření mízních uzlin.

Nebezpečná je toxoplasmóza zejména pro osoby se sníženou imunitou (malé děti, nemocní HIV) u nichž se projevuje jako závažné onemocnění s poškozením CNS (encefalitida).

U gravidních žen hrozí po nakažení potraty a nebo poškození plodu. Nejrizikovější skupinou jsou séronegativní ženy (na protilátky proti toxoplasmě.

Zajímavý rozhovor s přední českou parazitoložkou MVDr. Kateřinou Jirků-Pomajbíkovou, PhD., nejen o Toxoplasmoze si můžete přečíst zde.

Zajímají vás další onemocnění, která jsou přenosná ze zvířat na lidi? Přečtěte si i tento článek o kočičích zoonózách.