Očkování psů je nejběžnější veterinární úkon, který podstoupí každý majitel a jeho pes pravidelně několikrát za život.

Věděli jste například, že ne všechna očkování je nutné provádět rok co rok? Některé vakcíny drží až 3 roky, zeptejte se proto svého veterináře.

Článek o vakcinaci psů a koček si můžete přečíst zde.

Pokud je pejsek starší a byl již několikrát v životě očkovaný, lze vyšetřit krev na přítomnost a množství protilátek, a pokud jich bude mít váš pes dostatečné množství, nemusí se proti těmto infekcím očkovat.

Jak probíhá vyšetřování protilátek?

K vyšetření postačí pár kapek krve, která se pejskovi sterilně odebere z packy nebo krku a poté se použije speciální vyšetřovací sada na principu modifikovaného ELISA testu. Výsledek vyšetření je za cca 20 minut.

Pro koho je toto vyšetření vhodné

Metoda stanovení protilátek je vhodná zejména pro starší či nemocná zvířata u kterých není doporučováno očkování

Samozřejmě protilátky lze vyšetřit jakémukoli psovi v jakémkoliv věku, ale nejopodstatněnější je to právě u psů seniorů.

Naopak u štěňat a mladých psů toto vyšetření nemá velký význam, protože ještě nebyli dostatečně proočkováni a nemohou mít vytvořenou dostatečnou hladinu protilátek.

Jak test vypadá a co se stanovuje

Testuje se přítomnost protilátek proti psince, hepatitidě a parvoviróze.

DSCN7604

vzorek krve – sérum pro vyšetření a vyšetřovací sada

vyšetřování protilátek u psa

vyšetřování protilátek u psa – výsledek

 Jaký je další postup?

Pokud má váš pes dostatečnou hladinu protilátek, není třeba jej proti těmto infekcím očkovat.

Pokud má protilátek v krvi málo, je nutné jej přeočkovat.

Stanovení protilátek proti vzteklině

Dle zákona č. 166/1999 Sb. O veterinární péči, je povinné očkovat všechny psi, lišky a jezevce držené v zajetí proti vzteklině.

První očkování se provádí ve věku od 3 do 6 měsíců, v jednom roce stáří se přeočkovává a poté se dodržuje očkovací schéma dané výrobcem vakcíny, tedy 1 – 3 roky.

Při cestování do zahraničí je nutné mít platné očkování proti vzteklině, vystavený pas, ve kterém je toto  zaznamenáno, a pes musí mít čip.

Pokud se psem cestujete do zemí mimo EU: při návratu zpět do ČR je nutné mít stanovou hladinu protilátek proti vzteklině.

Vyšetření provádí Státní veterinární ústav Praha a vyšetření trvá cca 1-2 týdny.

Pozor, očkování proti vzteklině je uznáno platným až 21 dní po provedeném očkování a čipování musí vždy předcházet očkování!

Tedy, pokud máte již naočkovanou vzteklinu a nyní se rozhodnete vycestovat do zahraničí, necháte pejska očipovat a vystavit mu pas, ALE je potřeba mu znova přeočkovat vzteklinu, protože předchozí vakcinace není uznána (nepředcházelo jí čipování, tedy nezaměnitelné označení psa) a toto nové očkování bude platné až za 21 dní po očkování.

Seznam zemí a povinnosti při cestování naleznete na stránkách Státní  veterinární správy ČR.

Článek o podmínkách cestování se psy a kočkami si můžete přečíst zde

Máte zájem o stanovení hladiny protilátek v krvi vašeho pejska? Objednejte se na vyšetření zde.