V běžném životě přichází váš pes či kočka do kontaktu s mnoha infekcemi, které je mohou ohrozit na zdraví či dokonce životě.

Jako nejlepší řešení před nakažením těmito infekcemi se v současné době používá vakcinace. Pro zodpovědného majitele je vakcinace samozřejmostí.

Pamatujte, zodpovědný majitel rovná se zdravé zvíře.

Vakcinací nechráníte pouze svého psa či kočku, ale celou populaci v okolí. Pokud je vysoké procento vakcinovaných zvířat, je velmi malé riziko rozšíření nemoci, pokud se objeví.  Některé infekce jako například vzteklina či leptospiróza jsou přenosné i ze zvířat na člověka – tzv. zoonóza. Takže je-li váš mazlíček očkován chráníte i ostatní členy své rodiny.

Odpůrci vakcinace namítají, že se jedná o zbytečně drahou investici. Sami se zamyslete: při vakcinaci zaplatíte částku v řádu stokorun, při léčbě silné infekce se částka za léčbu může vyšplhat na tisíce až deseti tisíce. Navíc je tu vždy riziko neúspěchu léčby.

Jak vakcíny fungují?

Vakcínou se vytváří tzv. aktivní imunita, do těla je vpraven antigen, který imunitní systém identifikuje a proběhne reakce k jeho zneškodnění. Při této reakci vzniknou tzv. paměťové buňky, které si pamatují jak reagovat v opětovném setkání s infekcí. Tyto buňky ovšem stejně jako všechno v našem těle nežijí věčně, proto je potřeba po určité době revakcinace.

Imunita štěňat a koťat

Imunitní systém novorozeného kotěte či štěněte funguje přibližně pouze na 10 % ve srovnání s imunitním systémem dospělého jedince. Mládě přijímá potřebné protilátky z mateřského mléka během několika prvních dní života. Toto mléko se složením liší od mléka, které bude matka produkovat po zbytek laktace. Je velmi bohaté na mateřské protilátky, ty se skrze střevní stěnu dostávají do krevního oběhu a chrání štěně či kotě do vyzrání imunitního systému a provedení vakcinace. Očkování se ovšem nesmí provádět příliš brzy. Mateřské protilátky by znehodnotily vakcínu a na samotný imunitní systém mláděte by nezbyla dávka antigenu potřebná pro správnou reakci pro vznik paměťových buněk. Obecně platí, že je lepší začínat i končit očkovací schéma štěněte později než předčasně. Ideální čas por očkování je tzv. imunitní okno – v krvi už není dostatek mateřských protilátek a tělo pak může dobře zareagovat na vakcínu. Není ve stejném věku u všech psů, ale většina štěňat reaguje na vakcinace nejlépe ve věku 8-9 týdnů.

Co je dobré vědět?

  1. Očkují se pouze zdraví jedinci.

Před každým očkováním provede veterinární lékař klinické vyšetření celkového zdravotního stavu, protože pokud by v těle byla jiná infekce (např. zánět v uších) je imunitní systém zaneprázdněn a jeho reakce na vakcínu by nebyla taková, jakou chceme a potřebujeme.

  1. Preventivní odčervení je lépe provádět před vakcinací.

Většina klientů si o odčervení řekne, když přijdou právě na vakcinaci. Ovšem je lepší odčervovat PŘED vakcinací. Odčervovadla fungují tak, že usmrtí parazity, kteří se v těle nacházejí. Než se mrtví parazité dostanou trávícím traktem ven, vypouští do oběhu toxiny, které zatěžují imunitní systém. Po vakcinaci je imunitní systém zvířete zaměstnán reakcí na vakcínu a není vhodné jej dále oslabovat i odčervením. Z těchto důvodů doporučujeme odčervovat týden před vakcinací.

  1. Nežádoucí účinky

Hrozba nežádoucích účinků existuje, nicméně je opravdu velmi malá. Ve většině případů se jedná o zvracení či průjem, otoky v místě vpichu či v oblasti hlavy. V takové situaci je vždy nutné navštívit veterinární ordinaci. V akutním případě je zvířeti podána dávka kortikoidů, které tlumí reakci imunitního systému. Pokud zvíře vykazovalo alergickou reakci na použitou vakcínu, je nutné provést vakcinaci znovu, ovšem s vakcínou od jiného výrobce. Pokud mívá pes velmi silnou alergickou reakci, lze situaci řešit preventivním podáním homeopatik před plánovanou vakcinací.

  1. Není nutné vše revakcinovat každý rok!

V dnešní době lze vakcinovat dle vakcinačních schémat dané vakcíny a není nutné všechny infekce přeočkovávat každý rok. Nejznámější je očkování proti vzteklině, které je možné přeočkovávat po třech letech. Vakcíny obsahující antigeny DHP společnosti Nobivac jsou registrované také na tři roky. To znamená, že na „plné očkování“ chodíte jen jednou za tři roky a každý rok mezitím je psovi podána vakcína na infekce, které je nutné vakcinovat každoročně.

V naší ordinace nabízíme možnost vyšetření hladiny protilátek proti infekcím. Jedná se o krevní testy, které jsou hotové během 25 minut a poté víte, zda pes potřebuje revakcinaci či zatím nikoliv.

Článek je zkrácenou verzí původního článku Vakcinace, autorky Mgr. Vandy Klimešové.