
Vaše koťátko už vyrostlo a teď je z něho spíš kočičí dáma nebo důstojný pán kocour? Tak i Vás se týkají následující novinky ve výživě.
Jak plyne čas, mění se i zvyky a potřeby vaší kočky. Se stárnutím souvisí změny váhy, snížená schopnost trávit a vstřebávat živiny z potravy, změny metabolismu, ale i změny nervového a imunitního systému, problémy s klouby a ledvinami. Ve věku kolem 11 let je tedy na čase přehodnotit dosavadní stravování a přizpůsobit ho novým potřebám.
Energie. Klidová potřeba energie, tedy energie potřebná na základní funkce organizmu, u koček s věkem neklesá, jak je tomu například u psů. Klesá ale chuť k jídlu i množství jídla, které kočka sní. Proto je potřeba, aby krmivo pro kočky-seniory bylo vysokoenergetické. Zároveň se u starších koček zhoršují smysly, a tak jim potrava doslova nevoní tak jako kdysi. Doporučuje se proto podávat potravu zahřátou na teplotu cca 30°C kdy je její vůně nejintenzivnější.
U psů seniorů toto neplatí!
Bílkoviny. Schopnost trávit a vstřebávat bílkoviny z potravy s věkem klesá a proto byste se při výběru krmení měli zaměřit na obsah proteinů. Ty by měly pocházet hlavně ze živočišných zdrojů, aby byli pro kočku lépe stravitelné. Bílkoviny by měly tvořit 34 % přijatých kalorií (pozor procento uváděné na obalech je většinou podíl bílkovin v 1 kg krmiva). Pokud je jejich množství menší než kočka skutečně potřebuje, začne čerpat energii ze svých zásob a to hlavně ze svalů. Nedostatečná výživa tedy vede k úbytku nejen tukové tkáně ale i svalové hmoty.
Pro-biotika. S věkem dochází ke změnám složení střevní mikroflóry, což přináší zvýšené riziko střevních infekcí. Úbytek prospěšných bakterií navíc zhoršuje stravitelnost bílkovin, které se už i tak hůře vstřebávají. Proto je dobré starším kočičkám přidávat preparáty se živými kulturami pravidelně, nebo jim čas od času dopřát „pro-biotickou kůru“.
Minerální látky. Minerály z potravy se i u starších koček vstřebávají stejně jako u koček mladých. V tomto ohledu není potřeba krmení upravovat.
Antioxidanty. Podle radikálové teorie jsou to právě oxidativní změny v organismu, které se projevují jako stárnutí. Abychom tyhle změny zpomalili, můžeme do krmení přidat antioxidanty jako beta-karoten (kočka si z něho neumí vytvořit vitamín A, a tak nehrozí předávkování), vitamín E, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, nebo vybrat krmení, které tyto látky obsahuje ve vyšší míře.
Podpora mozkové činnosti. Jak už bylo uvedeno, s věkem oslabují kočičí smysly a klesá i mozková aktivita. Nervová tkáň se neregeneruje, nebo jen velice špatně. Proto je na nás abychom předcházeli její poškození. Je vhodné přidat do krmné dávky spolu a antioxidanty i fosfolipidy a S-adenosyl-L-methionin, které podpoří mozkovou činnost.
Podpora imunity. Strava Vaší kočky má obrovský vliv na její imunitu. Bylo prokázáno, že při nedostačující výživě již po čtyřech dnech dochází k poklesu imunitních reakcí. Proto je vyvážená, energeticky bohatá a lehce stravitelná potrava pro starší kočky tak důležitá.
Klouby. Mnoho majitelů ani neví, že jejich kočka trpí bolestmi kloubů. Kočky totiž lépe než jiná zvířata maskují bolest a onemocnění. U svého seniora však můžete postřehnout, že už nevyskočí na stůl jako zamlada a i na gauč leze jen opatrně. Proto umístěte misku tak, aby se k ní kočka bez problémů dostala. Co se týče doplňků na podporu kloubů, na trhu je jich obrovské množství. Zaměřte se na ty s vysokým obsahem kolagenu, chondroitinu a glukosaminu. Ochrannou funkci mají i omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které naleznete například v lososovém oleji.
Ledviny. Pokud bylo veterinárním lékařem vyloučeno onemocnění ledvin, není potřeba u starších koček nasazovat ledvinovou dietu. Ledvinová dieta nemá preventivní účinek, naopak omezený přísun bílkovin, který je potřebný při poruše funkce ledvin, působí u kočky zdravé spíš problémy.
Stárnoucí kočky mají tedy výrazně vyšší nároky na kvalitu krmení. Každopádně, předtím než uděláte zásadní změny v krmení, nechte svou kočku zkontrolovat veterinárním lékařem. Žádejte vyšetření krve se zaměřením na ledviny, játra a štítnou žlázu. Každoroční prohlídky a vážení kočky jsou v tomto věku důležitější než kdy jindy. Náhlý úbytek na váze bývá totiž příznakem vážného poškození ledvin, štítné žlázy nebo nádorového onemocnění. Pokud onemocnění zachytíme včas, máme lepší šanci na terapii a prodloužení života Vašeho chlupatého pokladu.