Začínají prázdniny a spousta z vás se chystá na dovolenou spolu se svými čtyřnohými kamarády. Aby jste si všichni užili prázdniny v klidu a zdraví, je tu pár věcí, které byste neměli zapomenout přibalit.

Jídlo a voda

Nespoléhejte na to, že jídlo nakoupíte až na místě. Je možné, že nenaleznete „vaši“ značku, nebo příchuť a změna prostředí spolu se změnou krmení, by mohly u vašeho psa nebo kočky vyvolat zažívací potíže. Pokud vám vadí, že vaše běžná miska zabírá moc místa, je možné pořídit i skládací misky, cestovní, z textilního materiálu.

V horkých dnech nezapomínejte, že i vaše zvíře musí dodržovat pitní režim a proto sebou vždy noste dostatek pitné vody i pro vašeho čtyřnohého kamaráda. Pít jen vodu z potoka mu totiž nestačí. Láhve s vyklápěcí miskou jsou velmi praktické, protože zabírají jen málo místa.

DSCN7706

Vodítko, postroj, náhubek

Ať už jdete na hory, nebo k vodě, váš pes by měl mít postroj, který mu umožňuje pohodlný pohyb při všech aktivitách. Pamatujte, že ne všude se pes může pohybovat bez vodítka, nebo i bez náhubku. Správná velikost psího náhubku mu umožňuje dýchat s otevřenou tlamou. U náhubků, které to nedovolují hrozí přehřátí, které může psa ohrozit i na životě, takže se nevyplácí podceňovat dobrý náhubek.

Kočičí záchod

Pokud vaše kočka patří k těm citlivějším a každá změna jí vadí, je vhodnější jí vzít na dovolenou její vlastní záchůdek a  pelíšek, které používá i doma.  Známy pach jí připomene domov a bude se cítit lépe. Jestliže je vaše kočka dobrodruh a cítí se doma všude, můžete vyzkoušet i cestovní textilní záchodek, který se dá snadno složit.

DSCN7709

Pásy, přepravky a klece do auta

Pes nebo kočka by se v autě neměli volně pohybovat. Jeden z důvodů je, že mohou bránit řidiči v dostatečném výhledu, nebo jinak ohrožovat jeho schopnost řídit. Navíc jsou pak sami vystaveni nebezpečí při nárazu vozidla, kdy mohou vypadnout z auta, nebo přeletět přes čelní sklo. Nevyplácí se podceňovat bezpečnost zvířat v autě, jedna nehoda může být osudná všem.  Pokud zvíře vezete v přepravce, vždy ji zabezpečte proti pohybům. Tam, kde to situace umožňuje, využijte klece za zadními sedadly, kde si mohou i velcí psy v klidu lehnout. Pokud váš pes nebo kočka během cesty radši pozoruje krajinu za okny, než aby seděli v přepravce, pořiďte jim bezpečnostní pásy pro tento účel vyrobené. V žádném případě nejezděte se zvířetem nezabezpečeným na klíně, v zahraničí např. v Německu nebo Rakousku je takový prohřešek přísně trestán vysokou pokutou.

Lékárnička

Aby jste byli schopni ošetřit drobná zranění, neměli by vám v lékárničce chybět:

pinzeta nebo speciální háček na vytahování klíšťat, osin a třísek

nepálivá dezinfekce (Betadine)

náplast

obvaz

EnteroZoo (detoxikační gel) nebo černé uhlí

Bephar reisfit – proti nevolnosti v autě

Dia dog & cat – na zastavení průjmu

+léky, které vaše zvíře běžně užívá

Místo na spaní

Pokud jedete na víc dní, nezapomínejte, že i váš pes nebo kočka musí mít místečko na spaní. To by mělo být klidné a zvíře by se v něm mělo cítit co možná nejbezpečněji. Taky by mu tam neměla být zima, nebo naopak moc horko.

Ručník

I když nejedete zrovna k vodě, je vhodné mít sebou ručník pro psa pro případ, že se někde zašpiní, nebo si vodu najde. Během horkého dne psí kožíšek rychle uschne, večer však už může nepříjemně chladit. Ve velmi horkých dnech vaše zvíře velmi uvítá mokrý ručník položený přes tělo.

Doklady

Pokud plánujete cestu mimo Českou republiku, je potřebné, aby jste měli platný cestovní pas zvířete a platné očkování proti vzteklině. Více informací naleznete v našem článku zde. Některé země mají svá zvláštní požadavky, které se můžou měnit. Proto si vše s dostačením předstihem ověřte na Státní veterinární správě.

Při cestě letadlem, má navíc každá letecká společnost svoje vlastní podmínky přepravy, kterými se musíte řídit, jinak vám zvíře odmítnou přepravit.

Opalovací krém

Týká se hlavně zvířat, které nejsou dostatečně kryté srstí a tak slunce může spálit jejich kůži stejně nepříjemně jako tu vaši.

Péče o tlapky

Rozpálený asfalt, písek nebo skály mohou ublížit kůži na polštářcích tlapek. Psí nohy při dlouhých vycházkách chraňte botičkami, nebo krémy, které pak využijete i přes zimu. Psí tlapky však rozhodně nejsou uzpůsobené dlouhým pěším tůrám po asfaltové cestě.

Antiparazitika

Při výletu do lesa je vhodné chránit psa hlavně před klíšťaty. Můžete použít obojek (účinek 7-8 měsíců), tabletku (účinek 1 nebo 3 měsíce) nebo pipetku na kůži (účinek 1 měsíc). Na cestách do jižnějších zemí je zas vhodné chránit zvířata proti komárům, které přenášejí například dirofilárie – srdeční červy, babesie nebo leishmanie. O nejvhodnějším způsobu se poraďte se svým veterinárním lékařem.

Co potřebují kočky?

Kočky jsou mnohem víc než psi vázané na své teritorium a většinu z nich cizí prostředí stresuje. Feromonové přípravky Feliway jsou pro zmírnění stresu z cestování u koček obzvláště vhodné, protože jim pomáhají se cítit jako doma i na dovolené.  Difuzér do zásuvky Feliway můžete využít v místě pobytu. Sprej je vhodnější spíše na cesty – nastříkaný 15 min před cestou do přepravky.

spkojená kočka

Jedině se spokojeným zvířetem si i vy můžete naplno užít chvíle volna a pohody.