Pokud vaší kočce teče z očí zelený výtok, pšiká, teče jí z nosu a celkově není fit,  nepodceňujte tento stav, může být vážně nemocná a vy se od ní můžete snadno nakazit.

Zoonózy jsou infekční onemocnění, které se přenáší ze zvířat na lidi a obráceně. Patří mezi ně bakteriální, virové, parazitární a plísňové infekce.

Celý sborník z konference, kde přednášela MVDr. Načeradská o Mycoplasmatech a chlamydióze je ke stažení zde.

Chlamydióza

Onemocnění horních cest dýchacích, spojivek a pohlavního aparátu u koček, původce je intracelulární bakterie Chlamydophila felis.

Chlamydióza postihuje zejména kočky venkovní a kočky chované ve větších skupinách (chovatelské stanice, útulky, depozita),

Klinické příznaky jsou zejména výtoky z očí, nosu, překrvené a zduřelé spojivky, atd. Nelze ji jen na základě klinických příznaků diagnostikovat a odlišit např. od bakteriálního zánětu či mykoplasmových infekcí.

Přítomnost chlamýdií se vyšetřuje laboratorně (PCR, ELISA)  z výtěrů spojivek, nosu a dutiny ústní.

Mycoplasmová infekce

Mycoplasma spp. je nebuněčná bakterie způsobující onemocnění horních cest dýchacích a záněty očí, většinou současně s jiným patogenem (herpesviry, caliciviry, bakterie), klinické projevy jsou podobné jako v případě chlamýdiové infekce.

Onemocnění se prokazuje vyšetřením vzorků v laboratoři pomocí PCR.

Jak probíhá léčba onemocnění

Léčbu  mycoplasmat a chlamydiózy je nutné začít co nejdříve a  je potřeba ji dodržovat po dlouhou dobu, min. 4 týdny, lékem volby jsou tetracykliny, u koťat jsou doporučován azytromycin.

Pouze lokální terapie (kapky do očí, mastičky) je sama o sobě nedostačující, ale velmi nápomocná při celkové léčbě.

Určitě doporučujeme provádět kontrolní výtěry po ukončení terapie, mykoplasma i chlamýdie jsou latentní patogeny a pouze v jejich důsledném přeléčení je možnost rekurence onemocnění nízká.

Prevence onemocnění

Vakcína proti chlamýdiím je účinná pouze z 60%, snižuje klinické projevy a je doporučována zejména u koček trvale žijících venku a u koček , které chodí do velkého kolektivu (výstavy, útulky,…)

Mycoplasma i chlymýdie je v kočičí populaci snadno přenosná, přenáší se přímým kontaktem mezi kočkami.

Pokud si berete kotě z venku, nechte si jej preventivně prohlédnout a vyšetřit.

Kupujete-li si kočičku z chovu, chtějte vidět rodiče a zajímejte se o hygienu chovu.

Preventivní vyšetření také doporučuje u nových jedinců zařazovaných do chovných skupin.

Venkovní kočky lze též očkovat.

Rizika pro majitele nemocných koček

Jedná se o zoonózu. U osob se sníženou imunitou mohou tyto onemocnění vyvolávat záněty spojivek a nebo onemocnění dýchacích cest až zápal plic.

Máte nové kotě a teče mu z očí? Nechte si jej odborně vyšetřit, chraňte své zdraví.