10 nejčastějších onemocnění koček – 1. Blechy a klíšťata

10 nejčastějších onemocnění koček – 1. Blechy a klíšťata

Článek vznikl ve spolupráci se společností PetExpert – Všeobecné zvířecí pojištění.

Pokud vaše kočka chodí ven, hrozí jí riziko napadení zevními parazity, jako jsou například klíšťata či blechy. Silné zablešení může u malých koťat způsobit i anemii – blechy sají krev. U dospělých koček je problém hlavně alergie na bleší kousnutí, konkrétně bleší sliny (FAD), což způsobuje výraznou svědivost, kočka se drbe, častěji se myje poškubává kůží na těle a pokud se problém neřeší, může se rozvinout i sekundární zánět kůže. U alergických koček ale nemusíme najít žádné blechy, takže to, že kočka žádné blechy nemá není směrodatné. K projevům alergie stačí kousnutí i od jedné blechy.

Jak zjistíte, jestli má kočka blechy? Snadno! Stačí namočit ubrousek vodou a pohladit s ním několikrát kočku na různých místech. Pokud má v srsti bleší trus – černé tečky, tak se na ubrousku rozpíjet do červena – blechy totiž kálejí natrávenou krev.

Pokud kočka chodí ven a není ošetřena proti klíšťatům, může jich domů přinést i několik desítek, není pravda, že by klíšťata napadala kočky méně často než psy. Spíše naopak, když kočka loví a proplétá se různým křovím a vysokou trávou, tak prochází místy, kde je zvýšený výskyt klíšťat a určitě si nějaká odnese. Nebezpečná nejsou jen klíšťata jako taková, ale také nemoci, které přenášejí.

Je tedy třeba naše kočky chránit před těmito parazity vhodnými přípravky, buď v podobě pipetek, tabletek nebo obojků. Šampony a koupele jsou nevhodné, protože nepůsobí na prostředí, kde hlavně blechy a jejich vývojová stádia žijí. V boji s blechami je tedy důležité i ošetření prostředí. Rozhodně nedoporučuji přípravky s permetriny, protože jsou pro kočky velmi toxické a mohou způsobit rychlou smrt v křečích a to i v případě, že takovým přípravkem byl ošetřený pes, který s kočkou žije ve stejné domácnosti.

Odkaz na video (čas 21:21): https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/219562221300009/