Ošetření zubů v anestezii

Ošetření zubů v anestezii

Tento článek věnujeme ošetření kočičích zubů v narkóze. Dozvíte se, jak to u nás na klinice probíhá a co všechno je nutné udělat proto, aby měla kočička po probuzení zdravé, krásné a čisté zuby. Celý proces včetně usínání, vyšetřování, vlastního ošetření a probouzení trvá zhruba 2 hodiny. 


1. Vyšetření
Kočička by přes zákrokem měla mít 6-8 hodin hladovku. Vodu ji prosím dejte k dispozici. U nás ji po přijetí zvážíme a provedeme vyšetření.

www.naceradska.cz -Ošetření zubů v anestezii 1www.naceradska.cz -Ošetření zubů v anestezii 2

Před každým zákrokem v anestezii doporučujeme i vyšetření krve. Kočička totiž může mít skrytý problém, který se ukáže pouze při rozboru krve. Kompletní vyšetření provádíme přímo u nás na klinice. Výsledky nám pomáhají také upravit přesně dávku anestetik tak, aby pro ní byl zákrok co nejbezpečnější.

2. Uspáváníwww.naceradska.cz -Ošetření zubů v anestezii - uspavání
Kočička dostane maličkou injekci do zadní nohy a usíná v přítomnosti svého majitele, ideálně ve své přepravce. Prostě tak, aby se cítila jako doma. Pokud u kočičky majitel být nemůže, postaráme se o ní samozřejmě my. Když už spí, zavedeme ji kanylu, která nám po celou dobu zákroku umožňuje kontinuální kontrolu anestezie a zároveň infusní terapii. Také aplikujeme mastičku do očí, protože zvířata v anestezii oči nezavírají. Tím ochráníme rohovky před poraněním a oschnutím.

3. Vyšetření zubů sondou
Když už kočka spí, provádíme tzv. sondáž chobotů, což je vyšetření jemnou sondičkou, které nám ukáže, kde by se mohl nacházet problém. Hledáme jak pod úrovní dásně, tak kapsy podél kořene zubu.

www.naceradska.cz -Ošetření zubů v anestezii - čištění sondou www.naceradska.cz -Ošetření zubů v anestezii - čištění sondou 2

Relativně zdravý zub (vlevo), kde sondička nezajede více než 0,5 mm

Poměrně hodně postižený zub (vpravo), kapsa už je hluboká více než 6 mm, takový zub už je často nutné vytrhnout.

 

 

 

4. Intubace a monitorovací systém
Před vlastním zákrokem je provedena intubace, což je zavedení trubičky (endotracheální kanyly) do průdušnice. Hadičku gázou upevníme k hlavě, tak aby se nepohybovala a nedráždila zbytečně průdušnici. Poté ihned napojíme kočičku na monitorovací systém, který nám umožňuje sledovat aktuální EKG (jak funguje srdce), kolik má kočka dechů za minutu a jak je na tom s okysličením krve. Dále monitorujeme teplotu těla, protože výrazný pokles vede ke zhoršení funkce kardiovaskulárního systému. Kočička je proto po celou dobu zákroku zahřívána pomocí speciální dečky.

www.naceradska.cz - Ošetření zubů v anestezii www.naceradska.cz - Ošetření zubů v anestezii

Pravidelně monitorujeme krevní tlak, protože výrazný pokles v průběhu anestezie může vést k následnému poškození ledvin.
To vše nám umožňuje okamžitě zakročit, pokud by se vyskytla nějaká komplikace. Pro případy snížení obsahu kyslíku v krvi máme připravenou i inhalační soupravu s kyslíkovou bombou. Po celou dobu zákroku dostává kočička infuse, aby se předešlo případným komplikacím ještě dříve, než by mohly nastat.

5. Rentgenologické vyšetření tlamy a zubůwww.naceradska.cz - Ošetření zubů v anestezii
Dříve než se začnou čistit zuby, provádíme rentgenové (RTG) vyšetření zubů. U koček je 80% problémů na zubech vidět pouze při tomto vyšetření. Pokud bychom jej neprovedli, mohly by i po ošetření v tlamě zůstat zuby, které kočku stále bolí. Ošetření jí pak nepřinese takovou úlevu od bolesti, jakou by potřebovala a případně by bylo nutné celý zákrok opakovat.

6. Odstranění zubního kamene
Když už víme, které zuby budeme čistit a které je třeba případně vytrhnout můžeme přejít k vlastnímu čištění zubů. K Když už víme, které zuby budeme čistit a které je třeba případně vytrhnout, můžeme přejít k vlastnímu zákroku. K odstraňování zubního kamene využíváme moderní přístroj EMS Piezon 250, který umožňuje šetrně odstranit zubní kámen i z míst pod dásní, aniž by poškodil zuby.

7. Doleštění zubů
Doleštění zubů je jejich finální úprava. Provádí se speciální jemnou abrazivní pastou a leštícím nástavcem na vrtačku. Tím odstraníme případné drobné zbytky plaku a hlavně
zanecháme povrch zubů hladký. Nový zubní plak se na takto vyleštěné sklovině tak snadno nedrží. Jistě to znáte i z vlastního ošetření u zubaře nebo na dentální hygieně.

 

www.naceradska.cz - Ošetření zubů v anestezii

www.naceradska.cz - Ošetření zubů v anestezii8. Osušení a rozčesání
Ještě před podáním „probouzecí“ injekce (reverze sedativ) osušíme kočičce srst, vyfénujeme ji a rozčešeme srst na hlavě. Srst je po zákroku mokrá, jelikož nástroje v průběhu zákroku musíme chladit vodou s desinfekcí. Chceme, aby u nás pacienti měli maximální možný komfort a kočičky se probouzely usušené a v příjemném teple. 

9. Probouzení
Kočička se u nás probouzí pod dozorem a stále na vyhřívací dečce. Prostě děláme vše proto, aby se kočička nestresovat.

 

10. Předání majiteliwww.naceradska.cz - Ošetření zubů v anestezii
Pokud majitel není přítomný při probouzení, dostává zpět zase probuzené zvířátko zabalené do deky ve vyhřáté přepravce.

 

Kočky jsou teplomilné šelmičky a potřebují se cítit bezpečně a v teple, proto je pro nás jejich komfort před, v průběhu operace a i po ní důležitý. Chceme, aby k nám chodily rády!