V letních měsících mnohdy dosahují teploty ve stínu vysokých hodnot, lidem i jejich mazlíčkům je horko. Avšak psi a kočky, na rozdíl od lidí, nemají mnoho potních žláz a jsou daleko citlivější k přehřátí organismu než jejich dvounohý páník. Navíc jsou odkázáni na péči od svého majitele a sami si nemůžou moc rozhodovat, zda být či nebýt venku.
Prosím, věnujte svému mazlíčkovi více pozornosti, sledujte, jak se chová, třeba vám právě říká „je mi vedro a mám žízeň“, můžete tak předejít vážným zdravotním komplikacím či dokonce ohrožení života.
Jak se psi ochlazují – fyziologie ochlazování psů
Psi se můžou účinně ochlazovat pouze odpařováním vody z jazyka, proto tak často v létě dýchají s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem. Pachové potní žlázy se u psů nacházejí zejména na polštářcích tlapek, dále pak ve slabinách, na plecích a krku, ale nemají víceméně žádnou termoregulační funkci!
Také správně udržovaná byť i dlouhá a hustá srst má u psů termoizolační funkci, proto není nutné psy na léto stříhat, stačí ji dobře udržovat, protože naopak pod zplstnatělou srstí kůže nedýchá a zapařuje se.
Horko nejvíce ohrožuje staré a nemocné psy, psy s nadváhou, brachycefalická plemena (buldoček, boxer, …), a malá plemena psů, která jsou nízko u rozpálené země. Také je dobré se při letních procházkách vyhýbat prašným cestám a loukám s rozkvetlou květenou, i pyly a prach pejsky dráždí a omezují tak dýchání.
Svému pejskovi přes léto dopřejte stinné klidné místo, několik misek s vodou, kterou během dne vyměňujte. Venčete ho raději časně z rána a večer po západu slunce, přes poledne pouze vyčůrat, žádné dlouhé venčení. Minimalizujte fyzickou zátěž a pozor i na rozpálené chodníky, polštářky tlapek se mohou takto snadno popálit!
Prosím, nikdy, ale opravdu nikdy nenechávejte psi zavřené v autě, a to ani na chvilku. Během pár minut zde stoupá teplota i přes 50 stupňů, pejskům hrozí rychlý kolaps až smrt.
Pokud se pes dlouhodobě ochlazuje odpařováním vody z těla a nepřijímá tekutiny, dochází k dehydrataci = nedostatečný objem cirkulující krve, což má za následek nižší okysličování tkání, srdce se snaží vyrovnat stav, tak zrychluje svou činnost, postupně dochází k multiorgánovému přetížení a kolapsu. Při neposkytnutí včasné pomoci vše končí smrtí!
Jak chránit psi v létě před vysokými teplotami a sluncem
Voda
Čerstvá voda musí být vždy k dispozici, nezapomínejte ji brát s sebou i na delší procházky.
Větrání
S větrákem ale opatrně, průvan může způsobit nachladnutí či zánět spojivek.
Opalovací krémy
Mazání opalovacím přípravkem – zejména „nahatá“ plemena a albíni.
Zchlazování těla
Koupání, zábal do studeného ručníky, speciální cestovní ochlazující deky.
Stinné místo k odpočinku
Raději nechte pejska v klidu a stínu doma, než aby vás celý den následovat na slunku bez stínu.
Nikdy nenechávat psa v autě
Za žádných okolností nenechávejte svého čtyřnohého přítele samotného v uzavřeném voze!
Venčení
Na procházky choďte brzy ráno a večer, kdy jsou teploty nejnižší. Nechoďte na procházku po rozpálených ulicích v centru měst, dejte přednost stinným lesoparkům.
Jak poznat, že se pes přehřívá
- zadýchává se
- zvedá tlapky
- nechce si už hrát, i když hračku za normálních okolností miluje
- chová se nervozně
- více slinní, až pěna v tlamě
- má skelný pohled a překrvené spojivky
- tlapky jsou horké, kůže suchá, sliznice jsou suché
- těžší formy přehřátí – apatie, zvracení, horečka – ihned kontaktuje veterináře
První pomoc – jak nejefektivněji zchladit psa
Nikdy nepoužívejte ledovou vodou a nekoupejte psa celkově – použijte namočený ručník a tím psovi přikryjte tělo, hlavně tlapky, hlavu a stehna. Nabídněte psovi vodu k pití – pokud pes nechce sám pít, podávejte mu ji ze stříkačky do tlamy přímo pejska nechte odpočívat pod dozorem v chladné místnosti bez průvanu.
Pokud si nejste jisti, jak moc je stav pejska vážný, raději ihned zavolejte svého veterináře. U přehřátí může skutečně jít o minuty.